Skip to content Skip to footer

System zarządzania MBO a lojalność pracowników

Jak wygląda zarządzanie celami w standardowej firmie? Otóż zarząd je wyznacza, a pracownik musi się podporządkować, zaś jedyną motywacją są wyższe zarobki. Często bowiem jako przedsiębiorcy myślimy, że wyższa pensja jest czynnikiem najsilniej związującym pracownika z firmą. Jednak warto popatrzeć na badania naukowe w tym zakresie.

Cele a lojalność

Otóż co one pokazują? Rzeczywiście istnieje związek pomiędzy przywiązaniem pracownika do firmy a satysfakcją z wysokości jego pensji. Niemniej jednak wyniki tego pracownika są takie, jakich mniej więcej się od niego oczekuje, a czasem nawet niższe. W efekcie my trzymamy pracownika, bo następnego byśmy musieli od nowa szkolić, a on nie odchodzi bo mu się nie opłaca.

Czy to dobry układ? Niestety beznadziejny. W chwili kryzysu nikt nie pomoże stanąć firmie na nogach, wszyscy pójdą do lepszych prac, zdradzając przy okazji sekrety firmy. Zdecydowanie zatem warto postawić na rozwinięcie lojalności wśród pracowników. Pomoże nam w tym system MBO.

System MBO – złoty standard

Czym jest ten system MBO? Otóż mówiąc w skrócie jest to zarządzanie przez cele. Tu chodzi o to, aby pracownicy pod nadzorem zarządu mogli się wypowiedzieć i stworzyć własne cele krótkoterminowe. Generalnie panuje tu model pewnej kaskady. Zarząd określa dość ogólnie, na czym np. w danym roku firmie zależy. Następnie pracownicy poszczególnych szczebli coraz bardziej precyzują cele, dostosowując je do swoich możliwości.

Co dzięki temu uzyskujemy? Otóż MBO pomaga nam zdobyć lojalność naszych pracowników. Są oni usatysfakcjonowani z powierzonych im zadań, widzą sens w wykonywaniu codziennej pracy i razem z nami starają się zbudować silną firmę.

System MBO – ważne informacje

Warto jednakże pamiętać o kilku ważnych sprawach wprowadzając MBO do naszej firmy. Przede wszystkim dużym błędem jest przeczytanie kilku na krzyż artykułów w Internecie i następnie próba wprowadzenia MBO na własną rękę. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się na dobre szkolenie.

Na takim kursie zaś przyłóżmy się szczególnie do nauki formułowania celów. Muszą one bowiem być mierzalne, określone w czasie, osiągalne, konkretne oraz realne. Choć pozornie zasady te wydają się być bardzo proste, to jednak w praktyce okazuje się, że bardzo wiele osób ma z tym problemy.