Osoba fizyczna nieprowadząca działalności może ogłosić upadłość konsumencką. Po co i jak ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka – prosty sposób na oddłużenie
Jeśli osoba fizyczna przez okres przynajmniej 3 miesięcy ma problem ze spłatą zadłużenia, może złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki takiej procedurze dłużnik może częściowo lub w pełni się oddłużyć.
Upadłość jest postępowaniem sądowym. Dzięki niej dłużnik może przywrócić równowagę finansową i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu bez długów.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy do sądu złożyć odpowiedni formularz wraz z niezbędnymi dokumentami i załącznikami. Wniosek można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub za pośrednictwem poczty.
We wniosku należy szczegółowo opisać sytuację dłużnika. Wniosek musi zawierać informacje o wierzycielach oraz kwocie zadłużenia. Istotne jest także drobiazgowe opisanie, jak doszło do tej sytuacji. Trzeba także wyszczególnić wszystkie składniki majątku, czyli nieruchomości i ruchomości oraz środki finansowe znajdujące się na kontach i lokatach bankowych wraz ze środkami w gotówce.
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości?
Po ogłoszeniu upadłości odbywa się proces zwany postępowaniem upadłościowym. Syndyk ustala masę upadłościową, na którą składają się wszystkie elementy majątku dłużnika.
Majątek dłużnika jest licytowany i spieniężony w celu zaspokojenia zaległości wobec wierzycieli. W tym czasie dłużnik nie może otrzymać kredytu ani pożyczki.