Skip to content Skip to footer

W czym firma ma przechowywać płyny?

Przewóz dużych ilości płynów luzem wymaga zastosowania odpowiednich typów pojemników. W tym celu stosowany jest zbiornik IBC, inaczej paletopojemnik.

Zbiornik IBC – Intermediate Bulk Container

Duży pojemnik do przewozu luzem, w skrócie DPPL, inaczej także zbiornik IBC od angielskiego Intermediate Bulk Container, kontener IBC, paletopojemnik, paletozbiornik lub paletokontener – to rodzaj standaryzowanego zbiornika przenośnego, który umieszczany jest na palecie.

Zbiornik ten stosowany jest przy transporcie ładunków płynnych, w tym między innymi do wody, substancji chemicznych, w tym także niebezpiecznych.

Standardowa pojemność paletopojemnika to 600 litrów lub 1000 litrów. Odpowiedni kształt dopasowany do typowych wymiarów palet ułatwia magazynowanie i przewóz.

Budowa i rodzaje paletopojemników IBC

Do produkcji paletopojemników najczęściej stosowane jest tworzywo sztuczne typu HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości. To tworzywo charakteryzujące się wysoką trwałością i wytrzymałością. W pojemnikach tych stosuje się dwa zawory – z góry do napełniania oraz z dołu do opróżniania zawartości. Na ich ściankach umieszcza się skalę w litrach oraz w galonach.

Dzięki temu, że HDPE jest półprzezroczyste, pozwala na obserwowanie poziomu płynów znajdujących się wewnątrz. Także zbiornik ibc może być zabarwiony na czarno. Takie pojemniki stosowane są do przechowywania substancji płynnych, które są wrażliwe na światło.

Z zewnątrz paletopojemnik IBC obudowany jest metalową klatką, która zapewnia ochronę przed uszkodzeniem. Pojemniki tego typu mogą być umieszczone na paletach plastikowych albo drewnianych. Stosowane są także plastikowe wanny wyłapujące płyny.

Zastosowanie zbiorników typu IBC

Ze względu na swoją budowę paletopojemnik IBC posiada szerokie zastosowanie. Może być on używany przy przechowywaniu substancji płynnych, półpłynnych, w tym także niebezpiecznych, które podlegają konwencji ADR i innym regulacjom.

W paletopojemnikach umieszczać można czystą wodę, artykuły spożywcze, na przykład syropy, produkty petrochemiczne, farby, surowce stosowane w branży kosmetycznej, farmaceutycznej, chemicznej. Można zobaczyć je między innymi w zakładach produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu, na placach budów.

Podsumowując, paletopojemnik ibc to sprawdzony wybór przy przechowywaniu oraz przewożeniu płynów luzem.

Leave a comment