Skip to content Skip to footer

Jak wygląda obsługa prawna firm?

Każdy przedsiębiorca, który chce czuć się bezpiecznie, musi korzystać z obsługi prawnej firm. Jakie usługi prawników są najbardziej potrzebne? W jaki sposób najkorzystniej jest z nimi współpracować? Czy obsługa prawna firm wygląda inaczej w przypadku dużych i małych przedsiębiorstw?

Do czego w firmie potrzebni są prawnicy?

Jak się okazuje, w większości firm prawnicy potrzebni są właściwie każdego dnia. Rzecz w tym, iż mnóstwo czynności powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są obecni. Przykładem niech będzie podpisywani umowy z kontrahentem. Prawnik zawsze powinien sprawdzić wszystkie zapiski w umowie, aby upewnić się, że nie ma w niej żadnych niekorzystnych dla przedsiębiorstwa kruczków.

Ponadto, w ramach obsługi prawnej firm specjaliści konstruują umowy, które podpisuje przedsiębiorstwo. Ponadto, prawnicy powinni również konsultować kształty umów o pracę dla pracowników. Jeśli przeprowadza się odpowiednie konsultacje na etapie tworzenia umów, można uniknąć problemów przy ich podpisywaniu.

Ponadto, obsługa prawna firm okazuje się absolutnie niezbędna w szczególnych sytuacjach. Jedną z takich sytuacji jest z pewnością okoliczność, w której do sądu wpływa pozew przeciwko danej firmie. Prawnik pomaga wtedy załatwić sprawę polubownie lub też ostatecznie wygrać ją podczas rozprawy.

Korzystne formy współpracy

Generalnie, istnieją dwie główne metody współpracy z prawnikami. Jedna z nich polega na zatrudnianiu ich w firmie na etaty. Jest to o tyle korzystne, że faktycznie prawnik dostępny jest w zasadzie cały czas. Jednakże, trudno liczyć na to, aby jeden człowiek był biegły we wszystkich dziedzinach prawa. W firmie natomiast niezbędny jest specjalista od prawa pracy, handlowego, administracyjnego, karnego i nie tylko. Dlatego też, zatrudnić trzeba więcej pracowników, a to generuje duże koszty.

Jednakże, można skorzystać z innej formy współpracy. Mowa tutaj o umowie z kancelarią prawną. W takiej sytuacji otrzymuje się pomoc kilku prawników wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach. Jeśli zaś chodzi o koszty, są one zwykle wyższe niż zatrudnienie jednego pracownika, ale niższe od zatrudnienia odpowiedniej liczby prawników.

Małe i duże firmy

Rzecz jasna, obsługa prawna firm nie wygląda tak samo w przypadku dużych i małych przedsiębiorstw. W tych pierwszych jest więcej pracy. Różnorodność spraw jakimi zajmują się prawnicy w wielkich korporacjach także jest większa.

Jeśli chodzi o małe przedsiębiorstwa, w ramach obsługi prawnej firm specjaliści przede wszystkim biorą udział w codziennych czynnościach wykonywanych przez osoby na kierowniczych stanowiskach. Jedynie sporadycznie do załatwienia są jakieś niestandardowe sprawy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl