Masz własną stronę internetową i dziwisz się, że nie konwertuje Ci zysków? Zastanawiasz się, czy ona w ogóle istnieje? Na pewno istnieje, ale znajduje się gdzieś wśród miliona podobnych stron internetowych.
Codziennie w internecie przybywa ponad 300 000 nowych stron. Odnalezienie jednej w tym gąszczu jest bardzo trudne.
Co to jest SEO, czyli pozycjonowanie stron
Oba pojęcia są tożsame. SEO to skrót od angielskiego Search Engine Optimisation, oznaczający podwyższenie strony w wynikach wyszukiwarek.
W Polsce 97% internautów korzysta z wyszukiwarki Google, więc większość stron pozycjonowana jest pod kątem jej wymagań.
Prowadzone od lat badania wykazują, że największą konwersję zysków przynoszą strony TOP 3, czyli znajdujące się na pierwszych 3 pozycjach strony wyszukiwarki. Im pozycja niższa, tym ilość odwiedzin i potencjalnych klientów niższa.
Większość internautów klika na strony wyświetlające się w górnej części strony, im niżej, tym kliknięć mniej. Na kolejne strony wyszukiwarki wchodzą tylko nieliczni internauci.
Jak wypozycjonować stronę internetową?
Celem pozycjonowania strony internetowej jest uzyskanie przez nią minimum TOP 10, nie jest to proste. Proces pozycjonowania jest długotrwały i może trwać nawet wiele miesięcy, by efekty były widoczne.
Dlaczego tak długo?
Decyduje o tym kilka czynników:
• jakość strony,
• frazy kluczowe trudne,
• długi ogon,
• optymalizacja strony.
W dużej mierze pozycjonowanie strony uzależnione jest od jej zawartości. Jasna struktura oraz jakość tekstów mają kluczowe znaczenie. Google zwraca przede wszystkim uwagę na informacje zawarte na stronie. Wartość strony znacznie podnosi np. prowadzenie bloga firmowego.
Stronę pozycjonuje się na frazy kluczowe. Im częściej występują w wyszukiwarkach, tym trudniejsze są do pozycjonowania. Przykładowo sklep obuwniczy chce się pozycjonować na frazę „obuwie”, stron tak pozycjonowanych pojawi się tysiące. Jeżeli zamiast tego frazą kluczową będzie „obuwie damskie na lato”, ilość wyników będzie znacznie mniejsza.
Długi ogon wśród pozycjonerów oznacza pozycjonowanie stron na mniej popularne słowa kluczowe. W praktyce oznacza to wyznaczenie słów kluczowych pod konkretne wyszukiwania. Takie pozycjonowanie jest tańsze i przynosi lepsze efekty.
Większość firm zajmujących się pozycjonowaniem w pierwszej kolejności oferuje optymalizację strony. Dobrze zoptymalizowana strona szybko się ładuje, posiada nagłówki i treści zgodne z kodem HTML, zoptymalizowany kod źródłowy strony.
Pozycjonowanie strony jest procesem ciągłym, utrzymanie raz zdobytej pozycji wymaga działań, które tą pozycję utrzymają.