Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się do przejęcia firmy?

Przejęcia firm zdarzają się relatywnie często. Mogą one mieć charakter dobrowolny lub niekontrolowany. W drugim przypadku zarząd przejmowanego przedsiębiorstwa może utrudniać realizację procesu. Właśnie dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprawidłowości.

Wsparcie profesjonalistów

Nie zawsze potrafimy samodzielnie przygotować się do przejęcia firmy. Trzeba mieć świadomość, że proces ten generuje sporą ilość formalności. Jest to sporym utrudnieniem szczególnie dla osób, które nie posiadają dostatecznej wiedzy, czy też doświadczenia. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać jest z usług ekspertów, którzy udzielą nam kompleksowego wsparcia.

Nie każdy ma świadomość, że na rynku funkcjonują podmioty oferujące profesjonalne przejęcia firm. Zajmują się one wszelkimi sprawami formalnymi. Pomoc otrzymamy również na etapie wdrażania działalności. Z pewnością usatysfakcjonuje to przedsiębiorców, którzy pragną oszczędzić czas. Wsparcie fachowców zwiększa również szansę na to, że wszystko przebiegnie sprawnie oraz całkowicie bezproblemowo.

Rzetelna wycena podmiotu

Firmy specjalizują się w organizacji oraz realizacji tego typu procesów dokonują rzetelnej wyceny podmiotu. Jest ona wykonywana zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Trzeba dodać, że wycena jest podstawą do tego, aby transakcja została sprawnie zrealizowana. Ważne jest to, aby miała ona charakter niezależny. Jej wiarygodność musi zostać potwierdzona odpowiednią dokumentacją.

Zadaniem ekspertów jest również przygotowanie wstępnej oferty nieważącej. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać z dodatkowych usług, czy też sporządzać dokumentacji samodzielnie.

Udział w negocjacjach

Przejęcie firmy wymaga negocjacji oraz konsultacji. Nie powinien być to proces, który przebiega w negatywnej atmosferze. Oczywiste jest, że obie strony pragną kompleksowo zabezpieczyć swoje interesy. Właśnie dlatego dobrze jest, jeśli w takich spotkaniach bierze udział specjalista posiadający niezbędne kompetencje.

Wsparcie w negocjacjach zwiększa prawdopodobieństwo tego, że sprawa zakończy się pozytywnie. Warto również pamiętać o integracji, która powinna mieć miejsce po zakończeniu transakcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Leave a comment