Złoto cenione było już w starożytnym Egipcie, przede wszystkim ze względu na swoje piękno i niepowtarzalne właściwości. Złote kruszywo uważane jest za rzadkie, lśniące, łatwe do roztopienia, ciągliwe i wykazujące doskonałe przewodnictwo elektryczne. Ponieważ jest to metal szlachetny, recykling złota może być opłacalną alternatywą dla jego wydobycia. Dlatego na skup złota codziennie trafia wiele przedmiotów pochodzących z różnych źródeł. Bardzo często złoto przyjmowane jest także przez skup srebra.
Źródła złota do recyklingu
Złoto wykorzystywane jest do tworzenia biżuterii i monet, a także wypełnień dentystycznych. Znajduje użytek również w zastosowaniach przemysłowych i elektronicznych. Biżuteria i monety są często poddawane recyklingowi, dlatego warto zanosić je na skup złota. Kruszec utylizowany z wypełnień i innych prac dentystycznych również jest często zbierany przez dentystów i wysyłany do recyklingu. Znaczące ilości złota znajdują się w konwertorach katalitycznych i płytkach drukowanych, które mogą być zawracane przez gminy lub kolektory handlowe. Także one powinny trafić na skup srebra lub złota.
Recykling biżuterii i monet
Pierwszym krokiem w recyklingu złotej biżuterii i monet jest sortowanie czystości złota mierzonego w karatach. Ilość zanieczyszczeń może być badana zestawem kwasowym, elektronicznym testerem, spektrometrem fluorescencji promieniowania rentgenowskiego lub testem temperatury topnienia. Gdy złoto zostanie posortowane, topione jest w odpowiedniej temperaturze oraz wylewane do słupków oznaczonych poziomem czystości, bądź też dalej wytapiane w celu usunięcia zanieczyszczeń. Wytapianie jest procesem, w którym zanieczyszczenia są spalane lub oddzielane od czystego metalu. Każdy dobry skup złota w Warszawie przyjmuje rozmaite monety i biżuterię w celach przetworzenia.
Recykling elektroniki
Recykling złota z odpadów przemysłowych i elektronicznych jest nieco trudniejszy, ponieważ złoto jest osadzone w obudowie metalowej lub plastikowej i może stanowić nierzadko zaledwie dwa procent całości. Na skup złota w Warszawie trafiają jednak również i takie przedmioty. Aby kawałki zawierające metal szlachetny zostały usunięte, zastosować można kilka opcji przetwarzania. Pierwszy sposób to chemiczna reakcja ze związkiem, który reaguje na złoto. Druga opcja polega na stopieniu elementów metalowych, ostudzeniu i zmieleniu. Obydwa procesy wymagają dalszej ekstrakcji i oczyszczania poprzez hutnictwo.
Złoto ze złomu dentystycznego
Złoto znalezione w odrywanych lub odrzuconych wypełnieniach, mostach, formach i odlewach stomatologicznych również może być zbierane przez dentystów i wysyłane do recyklingu. Czystość takiego złota wynosi zazwyczaj 16 karatów, ale proces jego pozyskiwania jest nieco bardziej skomplikowany niż recykling biżuterii. Może bowiem zawierać zawartość niemetaliczną, taką jak szkliwo lub porcelana. Dlatego w takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego procesu chemicznego kwaśnej redukcji lub odwrotnej galwanizacji, aby wydzielić złoto z elementów niemetalicznych. Wyekstrahowane złoto można następnie formować w słupki lub dalej rafinować.