Skip to content Skip to footer

Dlaczego przedsiębiorcy korzystają z biur rachunkowych?

Osoby, które zakładają firmę, zwykle szukają dobrego biura rachunkowego. Choć rozliczać można się samodzielnie, przedsiębiorcy wolą skorzystać w sprawach księgowych z pomocy profesjonalistów. Co jest tego powodem?

Kłopotliwe przepisy

Najważniejsza przyczyna korzystania z biur rachunkowych to nieznajomość przepisów. Prawo nieustannie się zmienia, wprowadzane lub modyfikowane są kolejne ustawy. Zorientowanie się w takim gąszczu i poprawne zastosowanie się do każdego przepisu bywa ogromnym kłopotem przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że wprowadzane zmiany są czasem bardzo trudne do zrozumienia i prawidłowego zinterpretowania. Laik może mieć nie lada problem, więc nic dziwnego, że woli skorzystać z pomocy fachowców. Przykładem wartego uwagi miejsca jest http://www.union.katowice.pl/biuro-rachunkowe, z którego usługi zachwala wielu przedsiębiorców.

Trudności z rozliczeniami

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki wymaga skrupulatnego rozliczania się z fiskusem, opłacania składek czy wyliczania pensji pracownikom. Nie ma co ukrywać, że właściciel firmy nie zawsze potrafi zrobić wszystko samodzielnie.

Dla wielu osób prowadzenie ksiąg rachunkowych, ustalenie wysokości ubezpieczenia czy zaliczki na podatek dochodowy to sprawa skomplikowana. Zamiast więc ślęczeć nad papierami, lepiej całość zlecić profesjonalistom. Księgowi, którzy mają kwalifikacje i doświadczenie, zrobią to szybciej, a przede wszystkim poprawniej.

Obawy

Strach to również jedna z przyczyn korzystania z biur rachunkowych. Chodzi tu o obawy związane z popełnieniem jakichkolwiek błędów. Nikt przecież nie chce narażać się skarbówce z powodu nieświadomych pomyłek w papierach i liczbach. Na dodatek dobre biuro rachunkowe (np. http://www.union.katowice.pl/biuro-rachunkowe) posiada, dla zwiększenia ochrony, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Spora grupa przedsiębiorców odczuwa też niepewność i lęk związany z załatwianiem spraw urzędowych. Kontakt z pracownikami rozmaitych instytucji może być trudny, zwłaszcza dla osób, które nie orientują się w przepisach i księgowości. Z tego powodu warto wynająć biuro rachunkowe, które pełnić będzie też rolę reprezentanta i pełnomocnika.

Brak czasu

Ostatni powód korzystania z biur rachunkowych to po prostu brak czasu. Prowadzenie swojej działalności pochłania zazwyczaj wiele energii i sił. Zamiast po pracy dodatkowo zajmować się księgowością, lepiej poświęcić ten czas sobie i bliskim, a zadanie zlecić profesjonalnemu usługodawcy.

Na koniec warto też dodać, że biuro rachunkowe jest z reguły znacznie bardziej opłacalne niż zatrudnienie księgowej. Dotyczy to najczęściej małych firm, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy działają samodzielnie.

Leave a comment