Skip to content Skip to footer

Monety dla kolekcjonera

Ludzie od wielu lat poszukują najlepszych możliwie sposobów do zbierania zabytkowych oraz kolekcjonerskich monet. Dzielimy się na tych, którzy zbierają monety z danego okresu historycznego oraz na tych, którzy preferują znane postaci historyczne, kraje, nominały oraz rodzaj kruszcu, z którego są wykonane. Dobrze jest pamiętać, że dzielimy monety na kolekcjonerskie, obiegowe oraz numizmaty, czyli takie, które nie są monetami. Numizmaty nie posiadają zwyczajnie nominału. Sklep numizmatyczny warszawa to sklep z monetami, który w swojej ofercie zawiera naprawdę wiele rodzajów monet. Znajdą tam coś dla siebie zarówno początkujący jak i ci bardziej doświadczeni kolekcjonerzy. W Polsce największy popyt jest oczywiście na polskie monety z podobiznami polskich władców oraz nawiązujące do ważnych polskich wydarzeń historycznych.

Lata emisji

Monety kolekcjonerskie zaczęły być emitowane w numizmatyka Warszawa w ubiegłym wieku, a dokładnie w roku 1970. W skrócie możemy je podzielić na takie okresy jak okres PRL, który trwał 17 lat, dokładnie od roku 1972 do 1989. Następny okres nazywał się denominacyjny i trwał 4 lata. Ostatni okres, który trwa aż do dzisiaj nazywany jest okresem podenominacyjnym, a swój początek miał w roku 1995.

Wykonanie

Monety wykonane z próby srebra 925 to zazwyczaj monety 10 złotowe oraz 20 złotowe. Najchętniej sprzedają się te, które zawierają znane postacie oraz wydarzenia historyczne. Na uwagę zasługuje także fakt, że w okresie przed denominacją zaczęto produkcję kilku ważnych monet. Jedną z nich jest duży oraz mały tryptyk, monety z podobizną Jana Pawła II oraz wiele innych ciekawych wzorów.

Kolekcja

Każdy kolekcjoner powinien rozpocząć budowę swojej kolekcji od odpowiedniego przygotowania pudełek do przechowywania monet. Na rynku dostępnych jest wiele kaset, albumów oraz etui i holderów. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj monet mamy w swojej kolekcji oraz jakie monety planujemy zbierać. Do monet srebrnych najlepiej przydają się dedykowane kasety rocznikowe. Jeżeli w naszej kolekcji posiadamy więcej starych monet to znacznie lepiej spiszą się kasety oraz pudełka. Dobrym rozwiązaniem jest także tworzenie notatek, które umożliwią nam później uzyskanie informacji w jakiej cenie nabyliśmy monetę oraz w którym roku ją zakupiliśmy. Jeżeli poważnie podchodzimy do tematu to przyda nam się także lupa powiększająca.

Leave a comment