Skip to content Skip to footer

Wszystko co powinieneś wiedzieć o współczynniku odrzuceń na stronie internetowej

Każdy właściciel strony internetowej musi liczyć się z tym, że zawsze znajdzie się grupa użytkowników, która wejdzie na stronę internetową, a następnie ją opuści nie wykonując na stronie żadnej czynności. Taki odsetek użytkowników opuszczających serwis określa się jako wskaźnik odrzuceń. Warto wiedzieć czym tak naprawę jest ten wskaźnik, co oznacza i w jaki sposób można go poprawić.

Czym jest wskaźnik odrzuceń?

Współczynnik odrzuceń to procent użytkowników, który po wejściu na stronę internetową nie wykonali na niej żadnych czynności i opuścili stronę. Jeśli 10 użytkowników na 100 opuścić stronę nie podejmując na niej żadnego działania to wskaźnik odrzuceń wyniesie 10%. Trzeba jednak wiedzieć, że wskaźnik odrzuceń nie zawsze musi niepokoić. Wszystko zależy od rodzaju strony i od tego jaki jest jej cel. Przykładowo strony typu landing page zawsze mają wysoki wskaźnik odrzuceń.

Jak sprawdzić wskaźnik odrzuceń?

To jaki współczynnik odrzuceń osiąga strona internetowa sprawdzić można w narzędziu Google Analytics. Ważne jest zatem, aby swoją stronę podłączyć do Google Analytics. Dzięki temu otrzyma się dostęp do wielu szczegółowych danych i informacji dotyczących strony internetowej. Co ważne, wskaźnik odrzuceń wskazywany jest dla strony głównej i każdej z podstron osobno. Pozwala to jeszcze lepiej analizować to co dzieje się na stronie internetowej. Istotne jest tu zatem także to, aby wskaźnik odrzuceń analizować dla każdej z podstron osobno, ale nie ogólnie dla całego serwisu.

Prawidłowy wskaźnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń jaki powinien być uznany za prawidłowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od typu strony i tego jaki cel ma osiągać. Może być zatem tak, że w przypadku jednej strony wskaźnik odrzuceń na poziomie 60% uznany zostanie za dobry, a w przypadku innej strony wskaźnik odrzuceń na poziomie 30% uznany zostanie za bardzo zły. Ogólnie na pytanie – współczynnik odrzuceń jaki powinien być, odpowiedzieć można, iż jak najniższy dla konkretnego rodzaju strony internetowej.

Poprawa wskaźnika odrzuceń

Istnieje kilka sposobów na poprawę współczynnika odrzuceń. Pierwszym z nich jest przyspieszenie ładowania się strony. Jeśli witryna ładuje się zbyt długo to użytkownicy często szybko ją opuszczają. Ważne jest także, aby serwis posiadał intuicyjną nawigację. Dzięki temu użytkownik szybko będzie mógł znaleźć interesujące informacje. Nie bez znaczenia jest także sama szata graficzna. Strona powinna być estetyczna, przejrzysta i czytelna.

Leave a comment