Skip to content Skip to footer

Wszystko co trzeba wiedzieć o PPC

W dzisiejszych czasach mamy różne rodzaje reklamy. Jedną z popularnych reklam jest PPC. W tym artykule opowiem wszystko, co trzeba wiedzieć o tej reklamie.

Co to dokładnie jest PPC?

PPC w dosłownym znaczeniu oznacz opłata za kliknięcie. To znaczy, że za każdym razem, gdy ktoś kliknie w naszą reklamę, firma bądź pojedyncza osoba, która stworzyła tą reklamę, zostanie obciążona określonym kosztem. Ogłoszeniodawca płaci nie za to, że ktoś wyświetli jego reklamę, ale za to że ktoś w nią kliknął. Dostępnych w internecie jest dużo platform, które właśnie wykorzystują taki rodzaj reklamy. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Google Ads.

Jak działają kampanie PPC?

Reklamę PPC wykorzystuje się jako tak zwany model rozliczeń kampanii w wyszukiwarkach internetowych bądź w sieciach kontekstowych. Reklamodawca sam ustala maksymalny budżet, który będzie zużywany stopniowo. Plusem reklamy PPC jest to, że można w każdej chwili analizować konkretne dane z kampanii. Reklama PPC występuje jako link sponsorowany lub wyświetlany baner reklamowy zawierający zdjęcie produktu, krótki jego opis, cenę oraz link prowadzący do tego produktu w danym sklepie internetowym.

Kampanie PPC mają dużo zalet. Najważniejszą korzyścią takiej reklamy jest to, że płaci się tylko za efekty jej. Ale, żeby taka reklama przyniosła oczekiwane efekty, musi być ona dobra pod względem jakości. Więc jeżeli nasza reklama będzie miała wysoką jakość, to wtedy więcej użytkowników będzie chciało sprawdzić co kryje się pod naszą reklamą. Kolejnym plusem kampanii PPC jest to, że takie reklamy zamieszcza się w różnych miejscach. Są to linki w wynikach wyszukiwania oraz na stronach partnerskich. Jak widać opłaca się zainwestować w PPC marketing.

Najważniejszą rzeczą w ppc marketing jest to, że firmy same przeznaczają budżet na reklamy oraz same kontrolują kampanie. Lecz to nie oznacza, że firma sama decyduje o koszcie kliknięcia w tą reklamę. Koszt kliknięcia w daną reklamę jest zależny od wysokości ceny aukcyjnej. Firma bądź osoba prywatna deklaruje ile pieniędzy może przeznaczyć na daną reklamę, lecz to czynniki jak jakość reklamy mają wpływ na wynik danej aukcji. Jeżeli wybierzemy słowo kluczowe, które jest bardzo popularne to stawka za naszą reklamę będzie wyższa.

Leave a comment