Skip to content Skip to footer

Wybór notariusza czym się kierować?

Wybór notariusza nie jest łatwą sprawą. Ma być on nie tylko elokwentnym prawnikiem, ale przede wszystkim specjalistą w swojej dziedzinie… To od jego kunsztu i wiedzy zależy wiele ważnych spraw w naszym życiu. Dlatego wybór notariusza zawsze powinien być starannie przemyślaną decyzją.

Kim jest notariusz wedle polskiego prawa

Notariuszem w Polsce może zostać osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na wydziale prawa. A zatem każdy notariusz jest prawnikiem. Notariuszy powołuje minister sprawiedliwości.

Tym samym upoważnia go do sporządzania aktów notarialnych oraz wykonywania innych czynności. Każdy dokument notariusz pieczętuje, specjalną pieczęcią, na której widnieje godło. W Polsce notariusze są osobami zaufania publicznego i przysługują im prawa takie, jak funkcjonariusz publiczny.

Dlaczego wybór notariusza jest tak istotną kwestią?

Z pomocy notariusza najczęściej korzystamy w bardzo ważnych sprawach, takich jak sprzedaż nieruchomości czy sporządzenie intercyzy. Są to czynności, które mają ogromny wpływ na nasze życie.

Notariusz sporządza w głównej mierze akty notarialne, które poświadczają dokonanie jakiejś czynności prawnej. Może to być akt notarialny poświadczający sprzedaż mieszkania czy prawo do dziedziczenia, czyli najprościej rzecz ujmując testament. Pamiętajmy, że niektóre czynności prawne w tym na przykład sprzedaż mieszkania czy też innej nieruchomości nie mogą odbyć się bez udziału notariusza. Są z automatu nieważne, a więc nie mają mocy prawnej…

Jak wybrać odpowiedniego notariusza?

Notariusz powinien budzić przede wszystkim nasze zaufanie. Wszak powierzamy mu nie tylko nasz majątek, ale jakimś stopniu nasze życie… Dlatego nie warto decydować się na pierwszą z brzegu kancelarię notarialną. Warto popytać rodzinę czy znajomych. Być może mogą nam polecić sprawdzonego fachowca, któremu będziemy w stanie zaufać. Do tego dochodzi kwestia kosztów. Ile to nas będzie kosztować? Jak wiadomo drogie nie zawsze oznacza najlepsze, jednak doświadczony notariusz zawsze odpowiednio wycenia swoją pracę i jego usługi muszą kosztować. Jednak i on ma jakieś widełki, a zatem bez problemu możemy negocjować cenę sporządzenia konkretnego aktu notarialnego.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Leave a comment